Jakie uprawnienia ma notariusz Gdańsk - praktyczne informacje

Od pewnego czasu w polskich szkołach uczniowie w ramach nauki mają do czynienia ze stosunkowo nowym przedmiotem, jakim jest wiedza o społeczeństwie. Celem stworzenia przedmiotu było uświadomienie młodzieży, jakie są zasady funkcjonowania w społeczeństwie.

Uczniowie uczą przedmiocie?

Warto bowiem pamiętać, że nieznajomość zasad życia w społeczeństwie może mieć przykre konsekwencje. Podobnie jak nieznajomość praw i obowiązków wynikających z bycia obywatelem państwa polskiego. Czego poza tym uczniowie uczą się na tym przedmiocie?

Uczniowie dużo posiadać

Wśród poruszanych zagadnień, są też te dotyczące funkcjonowania konkretnych urzędów i instytucji. Dzięki temu uczniowie będą lepiej zdawać sobie sprawę z tego, gdzie powinni się udać, aby załatwić konkretną sprawę i od kogo otrzymają fachową poradę.

Uczniowie poznają więc między innymi obowiązki prezydenta, sądów, a także notariusza Gdańsk. O ile większość ludzi mniej więcej orientuje się, co należy do zadań prezydenta czy innych urzędów i urzędników, o tyle zadania notariusza Gdańsk są dla wielu osób niejasne.

Wielu osobom wydaje się nawet, że nie warto tych uprawnień notariusza Gdańsk poznawać, skoro nigdy się z nim nie zetkniemy. Jest to przekonanie błędne, gdyż - jak się okazuje - uprawnienia notariusza są takduże, że prędzej czy później każdy musi się z nim zetknąć.

Warto przy tym pamiętać, że uprawnienia, które ma notariusz Gdańsk są typowe tylko dla tego urzędnika i nikt inny nie może wykonywać czynności notarialnych za notariusza.

Opłaca zacząć uprawnień

Aby lepiej się w tym zorientować, warto wskazać choćby kilka z wielu uprawnień, jakie posiada notariusz, aby zorientować się, ze faktycznie nikt poza notariuszem nie ma prawa do ich wykonywania. Warto zacząć od uprawnień, o których wiele osób nie wie, a więc o tym, że tylko notariusz jest uprawniony do tego, by sporządzać testament.

Zdaje jednakże, że testament spisywany

Wydaje się nam, że testament to sprawa osoby go sporządzającej, czyli właściciela majątku, który chce nim dowolnie zadysponować. Okazuje się jednak, że testament spisywany samodzielnie, bez obecności notariusza nie jest nic wart i jako dokument nie może być podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń.

Bazie spadkobiercy możliwość

Testament jest ważny tylko w przypadku, gdy jest on sporządzony w obecności notariusza i z notarialnym podpisem. Tylko na takiej podstawie spadkobiercy mogą dochodzić swoich praw. Dokumenty spisywane samodzielnie nie mają żadnej wartości w świetle obowiązującego w Polsce prawa.

Przykładowo potrzebujemy odpisu aktu

Do uprawnień notariusza należy także sporządzanie wszelkich wypisów, odpisów i wyciągów. Jeśli na przykład potrzebujemy odpisu aktu urodzenia, musimy zgłosić się do notariusza, gdyż nikt poza nim takiego dokumentu sporządzić dla nas nie może.

Identycznie, kiedy potrzebujemy poświadczenia

Notariusz musi być tez obecny przy podpisywaniu umowy kupna/sprzedaży działki pod budowę domu. Bez jego udziału znów okazuje się, że transakcja jest nieważna. Podobnie, gdy potrzebujemy poświadczenia, że kopia jakiegoś dokumentu zgodna jest z oryginałem. Tu również wkracza notariusz ze swoimi uprawnieniami i tylko on ma prawo złożyć pod takimi dokumentami podpis, który świadczy o zgodności kopii z dokumentem.

Dziwi, że czynności notariuszy są popularne

Widać więc wyraźnie, że uprawnienia notariusza są rozległe, a jego podpis ma ogromne znaczenie dla każdej instytucji, która wymaga określonych dokumentów. Nic dziwnego, że usługi notariuszy są popularne, a sami notariusze cieszą się ogromnym poważaniem. Każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że bez ich pomocy nie jest możliwe załatwienie żadnej ważnej sprawy. Aby zorientować się w zakresie pracy notariusza można przejrzeć taksę notarialną, gdzie podaje się uprawnienia i cennik.